NACEBEL 2025: hoeveel vestigingen zitten boven de nieuwe limiet?
Sinds 28 maart 2025 mag een vestigingseenheid bij een nieuwe inschrijving nog maar 5 hoofdactiviteiten hebben. Bestaande ondernemingen moeten vanaf november 2026 aan de regels voldoen, volgens de FOD Economie.
Wil je weten hoe jouw eigen onderneming ervoor staat? Zoek je ondernemingsnummer op →
Kort antwoord: volgens de KBO Open Data van 31 oktober 2026 hebben 461.392 van de 1.690.701 vestigingseenheden in België (27,3%) meer dan 5 hoofd-NACEBEL-codes. Geteld per vestigingseenheid in NACEBEL 2025; activiteiten op het ondernemingsnummer tellen niet mee.
461.392
vestigingseenheden met meer dan 5 hoofd-NACEBEL-codes
27,3% van 1.690.701
21.967
vestigingseenheden met meer dan 20 neven-NACEBEL-codes
1,3% van 1.690.701
72.199
vennootschappen met statuten die volgens de KBO nog niet zijn aangepast aan het WVV
9,7% van 744.428 actieve vennootschappen
Bij “zonder vestigingseenheid” en “zonder NACEBEL-code” tellen VME's, btw-eenheden en buitenlandse entiteiten niet mee. Het maximum van 20 neven-NACEBEL-codes is volgens het ondernemingsloket.
Bron: KBO Open Data van 31 oktober 2026. Dezelfde telling als de cijfers per provincie en gemeente; zie hoe we tellen.
Waar zitten de aandachtspunten en de rechtsvormen?
Kies een aandachtspunt of een rechtsvorm en wijs een provincie aan voor het aandeel ter plaatse, vergeleken met België. Een klik opent de pagina van de provincie met de cijfers per gemeente, met dezelfde keuze.
Aandeel in %, vestigingen per provincie
De kleurenschaal verandert per aandachtspunt: vergelijk kleuren dus niet tussen aandachtspunten.
- 21,4–23,6
- 23,6–25,8
- 25,8–28,0
- 28,0–30,2
- 30,2–32,4
Bron: KBO Open Data van 31 oktober 2026; grenzen: Statbel, 2025.
Ontdek de cijfers per thema, provincie en gemeente
Hoe oud zijn de bedrijven in jouw gemeente? Hoeveel hebben geen NACEBEL-code? Zoek je gemeente of kies een thema.
- Leeftijd van bedrijvenGemiddelde leeftijd van Belgische rechtspersonen per provincie en gemeente, met leeftijdsklassen. Cijfers uit de KBO Open Data.
- Oudste bedrijvenAandeel rechtspersonen van 50 jaar of ouder en oudste registratiejaar per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
- Zonder NACEBEL-codeAandeel Belgische rechtspersonen zonder NACEBEL-code, op het ondernemingsnummer noch op een vestiging, per provincie en gemeente. Geteld zoals de controle van pipos.
- Te veel hoofd-NACEBEL-codesAandeel vestigingen met meer dan 5 hoofdactiviteiten (NACEBEL 2025) per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
- Te veel neven-NACEBEL-codesAandeel vestigingen met meer dan 20 nevenactiviteiten (NACEBEL 2025) per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
- Zonder vestigingseenheidAandeel Belgische rechtspersonen zonder vestigingseenheid in de KBO, per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
- ContinuïteitsproblemenAandeel Belgische rechtspersonen waarvoor de KBO een juridische situatie vermeldt zoals faillissement of vereffening, per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
- Statuten en het WVVAandeel Belgische vennootschappen met een rechtsvorm uit het oude vennootschapsrecht in de KBO, per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
- Gedeelde adressenAandeel rechtspersonen op een adres met 10 of meer rechtspersonen, per provincie en gemeente. Geen adressen of namen, enkel aantallen.
- RechtsvormenAantal Belgische ondernemingen per rechtsvorm (BV, BVBA, NV, vzw, VME, eenmanszaak, ...) en het aandeel besloten vennootschappen per provincie en gemeente. Cijfers uit de KBO Open Data.
Van landelijk tot postcode
Begin landelijk en ga stap voor stap naar een gewest, een provincie, een gemeente en een postcode. Elke pagina verwijst ook terug naar het niveau erboven.
Alle gewesten en provincies
Hoeveel BV's, NV's en vzw's zijn er?
Aantal actieve ondernemingen in België per rechtsvorm: 1.042.462 actieve rechtspersonen met een Belgisch maatschappelijk adres en 721.272 eenmanszaken met een vestiging in België. Klik op een rechtsvorm om ze op de kaart te zien, per provincie en daarna per gemeente. Bekijk de cijfers per provincie en gemeente →
- BV29,8% · 525.350
- BVBA2,8% · 49.990
- NV4,0% · 70.112
- vzw7,4% · 130.038
- VME6,4% · 113.026
- Coöperatieve vennootschap0,6% · 10.856
- Commanditaire vennootschap3,7% · 64.794
- VOF1,3% · 22.254
- Buitenlandse entiteit0,0% · 45
- Zonder rechtspersoonlijkheid1,6% · 28.051
- BTW-eenheid0,5% · 8.435
- Stichting0,2% · 3.244
- Overige (overheid, ziekenfondsen, ...)0,9% · 16.267
- Eenmanszaak (natuurlijke persoon)40,9% · 721.272
Wat zegt de nieuwe regelgeving precies?
Sinds 28 maart 2025 mag een vestigingseenheid bij een nieuwe inschrijving nog maar 5 hoofdactiviteiten hebben, en minstens één. Enkel activiteiten die effectief worden uitgeoefend, mogen geregistreerd worden, geen mogelijke toekomstige activiteiten “voor de zekerheid”. De limiet geldt per vestigingseenheid; de maatschappelijke zetel is niet automatisch een vestigingseenheid.
Bestaande ondernemingen moeten zich vanaf november 2026 aan de regels conformeren, schrijft de FOD Economie. Staan er vijf of meer hoofdactiviteiten op een vestigingseenheid, dan kan er nu al geen bij. Aanpassen doe je via een ondernemingsloket.
Daarnaast mag een vestigingseenheid volgens het ondernemingsloket maximaal 20 nevenactiviteiten hebben. In de KBO hebben 21.967 vestigingseenheden er meer. Ook die pas je aan via een ondernemingsloket. Bekijk de cijfers per gemeente →
Bronnen: FOD Economie, Datakwaliteit, FOD Economie, definities van de activiteiten, Moore Belgium.
Het andere uiterste: geen enkele code
Naast vestigingseenheden met te veel hoofdactiviteiten zijn er ook 152.323 rechtspersonen (15,7% van 970.953) zonder enige NACEBEL 2025-code, op het ondernemingsnummer noch op een vestiging. Vaak gaat het om vzw's zonder economische activiteit. VME's, btw-eenheden en buitenlandse entiteiten tellen niet mee, net zoals in de controle. Bekijk de cijfers per gemeente →
Per provincie
- Brussels Hoofdstedelijk Gewest27,7% · 40.779 van 147.270
- Luxemburg27,3% · 4.524 van 16.566
- Namen21,5% · 7.267 van 33.722
- Luik20,5% · 14.923 van 72.683
- Henegouwen19,5% · 13.191 van 67.608
- Waals-Brabant15,8% · 6.904 van 43.742
- Vlaams-Brabant11,6% · 12.133 van 104.581
- Antwerpen11,3% · 19.492 van 172.034
- Limburg11,1% · 8.163 van 73.310
- Oost-Vlaanderen10,8% · 14.020 van 129.616
- West-Vlaanderen9,9% · 10.897 van 109.789
Hoe we tellen
Alle cijfers komen uit de KBO Open Data van de FOD Economie, peildatum 31 oktober 2026. Geen NACEBEL-code of te veel hoofd- of nevenactiviteiten betekent niet automatisch een overtreding: een VME of vzw zonder economische activiteit heeft geen code nodig, en bestaande ondernemingen moeten pas vanaf november 2026 aan de limiet voldoen.